DziałaniaTop

Protest FOTA4Climate pod elektrownią jądrową w Philippsburgu

By 20.12.2019 16 kwietnia, 2021 2 komentarze

Niemcy zamykają elektrownię jądrową w Philippsburgu. FOTAClimate uważa, że popełniają błąd.

Dlatego 29 grudnia będziemy domagać się wprowadzenia w Europie moratorium na zamykanie atomu. – Uważamy, że energetyka jądrowa jest skutecznym narzędziem redukcji emisji gazów cieplarnianych, a tym samym zastopowania katastrofy klimatycznej – tłumaczy Adam Błażowski z FOTAClimate.

 

Dlaczego jedziemy do Philippsburga?

Jedziemy protestować przed zamykaną elektrownią jądrową, ponieważ atom jest niskoemisyjnym i bezpiecznym źródłem energii. Tak długo, jak spalany jest węgiel i gaz, tak długo atom musi pracować, przede wszystkim po to, aby redukować emisje CO2. Takie jest stanowisko wielu naukowców, ekologów, aktywistów klimatycznych.

Niemcy podjęły złą decyzję?

Każdy kraj, także Niemcy, mają suwerenne prawo decydowania o swoim miksie energetycznym. Jednak atmosfera jest wspólna dla wszystkich i dodatkowe emisje CO2 szkodzą wszystkim. Ta jedna elektrownia produkuje rocznie więcej niskoemisyjnej energii niż prawie wszystkie wiatraki Danii. Jej zamknięcie to katastrofa dla klimatu.

Z tych samych powodów atom jest dobry dla Polski?

Polska w trybie pilnym musi zrezygnować ze spalania, głównie węgla i gazu ziemnego w energetyce. Atom jest stabilną, bezpieczną i ekologiczną alternatywą, i razem ze źródłami odnawialnymi pomoże nam szybciej zredukować emisje CO2. Nie stać nas na zastąpienie węgla wyłącznie OZE oraz bateriami, a jak każdy kraj musimy działać na rzecz poprawy klimatu.

FOTA4Climate to polska organizacja ekologów, naukowców i aktywistów, która stawia sobie za cel promowanie pragmatycznej ekologii opartej na najlepszej dostępnej wiedzy naukowej.

FOTA4Climate jest autorem Listu otwartego w sprawie wyłączania z eksploatacji sprawnych elektrowni jądrowych działających na terenie Republiki Federalnej Niemiec, który podpisało ponad stu naukowców z Polski.

Aby wesprzeć działania FOTAClimate wejdź na stronę zbiórki społecznej. Więcej informacji o naszej działalności znajdziesz na naszej stronie na Facebooku, oraz kanale na YouTube.

#Fota4Climate #F4C #SavePhilippsburg #F4CZbiórkaNaPhilippsburg #ZbiórkaDlaFota4Climate #Fota4ClimateTakDlaAtomu #F4CEkologicznyPragmatyzm #F4CMoratoriumNaZamykanieAtomu

2 komentarze

  • macias pisze:

    „Atom jest stabilną, bezpieczną i ekologiczną alternatywą”

    Bede wdzieczny za informacje w jaki sposob obecnie przechowuje sie odpady radioaktywne w sposob stabilny, bezpieczny i ekologiczny. Czy jest to nadal metoda „zamykamy oczy i na razie problem znika”, czy moze cos juz bardziej wyszukanego?

    Bede takze wdzieczny za informacje jak stabilnie, bezpiecznie i ekologicznie radzic sobie nalezy w przypadku awarii elektrowni atomowej — z wysiedlaniem ludnosci, skazeniem wod oraz powietrza i powiazanymi niedogodnosciami.

  • Krzysiek pisze:

    Jak można wspierać Niemcy w takiej sytuacji, kiedy jeszcze kilka miesięcy temu samo RFN sprzeciwiało się budowie elektrowni atomowej w Polsce?

Leave a Reply