W 2022 roku Niemcy zamkną ostatnie działające elektrownie jądrowe w kraju. Uważamy, że jest to zła decyzja w dobie postępującego kryzysu klimatycznego. Dlatego 24 lipca będziemy domagać się wprowadzenia w Unii Europejskiej moratorium na przedwczesne zamykanie atomu. Energetyka jądrowa jest skutecznym i bezpiecznym narzędziem redukcji emisji gazów cieplarnianych, a tym samym zatrzymania katastrofy klimatycznej. Potwierdzają to między innymi ostatnie raporty IPCC, Joint Research Centre przy Unii Europejskiej oraz Polska Akademia Nauk.

Dlaczego jedziemy do Grohnde?

Jedziemy protestować przed zamykaną elektrownią jądrową, ponieważ atom jest niskoemisyjnym i bezpiecznym źródłem energii. Przede wszystkim powinniśmy zamykać trujące nas codziennie elektrownie węglowe i gazowe, a nie niskoemisyjne źródła energii, aby jak najszybciej obniżać emisje CO₂. Takie jest stanowisko wielu naukowców, ekologów i aktywistów klimatycznych. Rezygnacja z niskoemisyjnej energii jądrowej przed całkowitym odejściem od spalania węgla kamiennego i brunatnego doprowadzi do konieczności posługiwania się innymi paliwami kopalnymi, w szczególności gazem ziemnym, uniemożliwiając szybką dekarbonizację. Każdy kraj posiada suwerenne prawo decydowania o swoim miksie energetycznym. Jednak atmosfera jest wspólna i ta decyzja ma znaczenie dla wszystkich ludzi.

Ta jedna elektrownia produkuje rocznie więcej niskoemisyjnej energii niż prawie wszystkie turbiny wiatrowe Danii. W 2021 r. osiągnęła ona poziom 400 TWh całkowitej produkcji niskoemisyjnej energii elektrycznej od momentu podłączenia do sieci. W tym okresie zakład zapobiegł emisji 400 milionów ton CO₂. Jej zamknięcie to katastrofa dla klimatu, bo zamiast prądu z atomu, więcej prądu będzie produkowane z węgla i gazu.

Chcesz wziąć udział w proteście?

Skontaktuj się z nami za pomocą tego formularza i dołącz do wydarzenia na Facebooku.

Możesz również wesprzeć nasz wyjazd do Grohnde na stronie zbiórki społecznej.

Leave a Reply