Translations: English, German.

Szanowna Pani Greto Thunberg, Szanowni Państwo, Drogie Przyjaciółki i Przyjaciele w zmaganiach o klimat i przyrodę!

W ubiegłym roku złożyliśmy list do rządu i obywateli niemieckich, w którym polscy naukowcy, intelektualiści, aktywiści klimatyczni i przyrodniczy zwracali się do niemieckich sąsiadów, aby Republika Federalna Niemiec rozważyła raz jeszcze swoją decyzję o odejściu od energii jądrowej. Podkreślaliśmy, że w czasach rozpędzającej się katastrofy klimatycznej nie możemy pozwolić sobie na odejście od tego czystego źródła energii przed odejściem od węgla i gazu ziemnego.

Z treścią listu można się zapoznać tutaj.

Niestety, Niemcy nie chcą wycofać się z tej decyzji, mimo narastającego – również w społeczeństwie niemieckim – sprzeciwu wobec decyzji sprzed lat podejmowanej w innych realiach klimatycznych i ekologicznych. Odejście od atomu planuje Belgia i Hiszpania, a kilka krajów stara się o wyrzucenie energii jądrowej z taksonomii zrównoważonego unijnego rozwoju, wbrew opinii nauki wyrażonej m. in. w dokumencie europejskiego Joint Research Centre. Doświadczenie uczy, że niskoemisyjna energia elektryczna z atomu zastępowana jest w tylko nieznacznej części przez przyjazne dla klimatu odnawialne źródła energii, a w znacznej części przez nowe, emisyjne elektrownie gazowe, jednocześnie podtrzymując działanie elektrowni węglowych.

Dlatego zapraszamy Cię, Greto, zapraszamy Państwa, zapraszamy Was, abyście w dniu 24 lipca 2021 r. wsparli nasz protest  swoją obecnością pod niemiecką elektrownią jądrową Grohnde w okolicach miejscowości Hamelin w Niemczech. To bardzo ważne, aby ruch klimatyczny całego świata był zjednoczony wokół pragmatycznych działań na rzecz klimatu uwzględniających wiedzę naukową i potrzeby cywilizacyjne ludzi. Tylko wspólne działanie na rzecz ochrony i rozwijania nieemisyjnych źródeł energii, poprawy efektywności energetycznej, obrony i przywracania przyrody, zmiany w produkcji rolnej i hodowli zwierząt, jak również zmiany systemów społecznych na bardziej zrównoważone, mogą przynieść oczekiwane rezultaty. Stoimy po tej samej stronie.

Nie może Was zabraknąć pod KKW Grohnde. Chodźcie z nami!

Wszelkie szczegóły protestu uzyskacie pisząc do nas lub dzwoniąc.

Fundacja FOTA4Climate

Leave a Reply