Szanowna Pani Greto Thunberg, Szanowni Państwo, Drogie Przyjaciółki i Przyjaciele w zmaganiach o klimat i przyrodę!

W lipcu tego roku zaprosiliśmy Państwa na protest pod niemiecką elektrownią jądrową Grohnde, która ma zostać zamknięta do końca tego roku wraz z trzema innymi. Do końca kolejnego roku, zostaną zamknięte kolejne trzy z nich.

Wedle raportu przygotowanego przez Ökomoderne e.V. wyłącznie tych obiektów z eksploatacji zamiast elektrowni węglowych i gazowych spowoduje dodatkowe emisje na poziomie 1 miliarda ton CO₂.

Raport można przeczytać tutaj: One Billion Tons: CO₂ Reductions and a Faster Coal Exit in Germany

To bardzo konkretna sprawa związana z ograniczaniem rozmiarów katastrofy klimatycznej, ekologicznej i społecznej, której razem możemy zapobiec już teraz. Wasza obecność na protestach przeciwko zamykaniu niemieckich elektrowni jądrowych jest bardzo ważna. Pozwoli nie tylko wpłynąć na niemiecki rząd, aby wycofał się z tej złej dla klimatu decyzji, ale również zjednoczyć międzynarodowy ruch klimatyczny i ekologiczny wokół konkretnych rozwiązań.

Przypomnijmy. W ubiegłym roku złożyliśmy list do rządu i obywateli niemieckich, w którym polscy naukowcy, intelektualiści, aktywiści klimatyczni i przyrodniczy zwracali się do niemieckich sąsiadów, aby Republika Federalna Niemiec rozważyła raz jeszcze swoją decyzję o odejściu od energii jądrowej. Podkreślaliśmy, że w czasach rozpędzającej się katastrofy klimatycznej nie możemy pozwolić sobie na odejście od tego czystego źródła energii przed odejściem od węgla i gazu ziemnego.

Z treścią listu można się zapoznać tutaj.

Niestety, Niemcy nie chcą wycofać się z tej decyzji, mimo narastającego – również w społeczeństwie niemieckim – sprzeciwu wobec decyzji sprzed lat podejmowanej w innych realiach klimatycznych i ekologicznych. Odejście od atomu planuje Belgia i Hiszpania, a kilka krajów stara się o wyrzucenie energii jądrowej z taksonomii zrównoważonego unijnego rozwoju, wbrew opinii nauki wyrażonej m. in. w dokumencie europejskiego Joint Research Centre. Doświadczenie uczy, że niskoemisyjna energia elektryczna z atomu zastępowana jest w tylko nieznacznej części przez przyjazne dla klimatu odnawialne źródła energii, a w znacznej części przez nowe, emisyjne elektrownie gazowe, jednocześnie podtrzymując działanie elektrowni węglowych.

Dlatego zapraszamy Cię, Greto, zapraszamy Państwa, zapraszamy Was, abyście w dniu 13 listopada 2021 r. o godzinie 14:00 na Pariser Platz (przy Bramie Brandenburskiej) w stolicy Republiki Federalnej Niemiec wsparli nas w proteście przeciwko zamykaniu sprawnych źródeł czystej energii, jakimi są niemieckie elektrownie jądrowe. To bardzo ważne, aby ruch klimatyczny całego świata był zjednoczony wokół pragmatycznych działań na rzecz klimatu uwzględniających wiedzę naukową i potrzeby cywilizacyjne ludzi. Tylko wspólne działanie na rzecz ochrony i rozwijania nieemisyjnych źródeł energii, poprawy efektywności energetycznej, obrony i przywracania przyrody, zmiany w produkcji rolnej i hodowli zwierząt, jak również zmiany systemów społecznych na bardziej zrównoważone, mogą przynieść oczekiwane rezultaty. Stoimy po tej samej stronie.

Nasze zaproszenie na protest przyjął już prof. James Hansen, astrofizyk i klimatolog, profesor na wydziale nauk o Ziemi i środowisku (ang. Department of Earth and Environmental Sciences) na Uniwersytecie Columbia uprzednio dyrektor Instytutu Badań Przestrzeni Kosmicznej Goddarda przy Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA), który w 1988 roku przed Kongresem Stanów Zjednoczonych przedstawił wyniki swoich badań o globalnym ociepleniu, co wpłynęło na powszechniejsze zrozumienie problemu globalnego ocieplenia na całym świecie.

Nie może Was zabraknąć pod Bramą Brandenburską! Chodźcie z nami!

Wszelkie szczegóły protestu uzyskacie pod linkiem https://critical-climate-action.de/int-demo-berlin/ oraz pisząc do nas lub dzwoniąc.

Fundacja FOTA4Climate

Leave a Reply