13.11.2021 r. w Berlinie odbył się największy w historii protest w obronie energetyki jądrowej. Niemcy do końca przyszłego roku planują zamknąć ostatnie sześć działających w ich kraju elektrowni jądrowych. Do protestujących dołączył legendarny klimatolog – James Hansen, który już w 1988 ostrzegał kongres USA przed zmianami klimatu.

Protest zebrał około 300 osób z całej Europy m.in. z Niemiec i Polski. Według obrońców klimatu zamykanie działających elektrowni jądrowych spowoduje wzrost emisji dwutlenku węgla – gazu odpowiedzialnego za globalne ocieplenie. Stanie się tak ponieważ energia wytwarzana w elektrowniach jądrowych zostanie zastąpiona głównie energią z gazu ziemnego i węgla. Dotychczasowe wygaszanie elektrowni atomowych poskutkowało tym, że w pierwszej połowie b.r. najważniejszym źródłem energii w Niemczech był węgiel kamienny i brunatny.

Protest swoją obecnością wsparł wybitny klimatolog, prof. James Hansen, który już w 1988 roku ostrzegał Kongres USA przed zmianami klimatu. W swoim dzisiejszym przemówieniu prof. Hansen ostrzegał, że: „Znajdujemy się obecnie w przełomowym momencie historii. Jeśli pozbędziemy się niskoemisyjnej energii z atomu, przyszłe pokolenia mogą nas za to osądzić. Zamykanie sześciu, dobrze funkcjonujących reaktorów atomowych, które razem generują więcej niskoemisyjnej energii elektrycznej niż wszystkie panele słoneczne w Niemczech, będzie wielkim krokiem w tył.” Podczas wydarzenia aktywiści FOTA4Climate wręczyli prof. Jamesowi Hansenowi nagrodę Climate Hero Award, w uznaniu jego zasług w kwestii bezkompromisowego promowania rzetelnej wiedzy naukowej dotyczącej ochrony klimatu.

„Znajdujemy się obecnie w przełomowym momencie historii. Jeśli pozbędziemy się niskoemisyjnej energii z atomu, przyszłe pokolenia mogą nas za to osądzić. Zamykanie sześciu, dobrze funkcjonujących reaktorów atomowych, które razem generują więcej niskoemisyjnej energii elektrycznej niż wszystkie panele słoneczne w Niemczech, będzie wielkim krokiem w tył.”
– prof. James Hansen

Podczas manifestacji odbył się happening, w którym obrońcy klimatu przebrani za misie polarne symbolizujące topniejące lodowce Arktyki pokonali w pojedynku bokserskim dinozaura – Gazozaura, którego atrybutem była „rura z gazem”. Symbolicznym przesłaniem happeningu jest możliwość powstrzymania emisji gazów cieplarnianych w sytuacji, gdybyśmy energię ze spalania paliwa kopalnych, takich jak gaz ziemny, zastępowali energią z elektrowni atomowych.

Podczas protestu przemówienia wygłosili przedstawiciele organizacji z kilkunastu krajów, w tym Princess Mthonbeni z Południowej Afryki (Africa4Nuclear), która zwróciła uwagę na ubóstwo energetyczne wielu krajów swojego kontynentu, któremu jest w stanie zapobiec rozwój niskoemisyjnej energii z atomu.

Z Polski głos zabrała m.in. Julia Gałosz z Młodzieżowej Rady Klimatycznej, która podkreśliła, że: „Powinniśmy inwestować i walczyć o stabilny i czysty miks energetyczny z energią jądrową w swojej podstawie. Potrzebujemy bezpieczeństwa energetycznego nawet wtedy, gdy nie wieje wiatr i nie świeci słońce.”

„Powinniśmy inwestować i walczyć o stabilny i czysty miks energetyczny z energią jądrową w swojej podstawie. Potrzebujemy bezpieczeństwa energetycznego nawet wtedy, gdy nie wieje wiatr i nie świeci słońce.”
– Julia Gałosz

Agata Brzezińska z fundacji FOTA4Climate zwróciła uwagę na to, że: „Ceny gazu do ogrzewania w naszym kraju wzrosły prawie o 300%. Jedynym źródłem energii, który zapewnia tanią i stabilną energię są elektrownie jądrowe.”

„Ceny gazu do ogrzewania w naszym kraju wzrosły prawie o 300%. Jedynym źródłem energii, który zapewnia tanią i stabilną energię są elektrownie jądrowe.”
– Agata Brzezińska

Protest zorganizowali obrońcy klimatu m.in. z polskiej fundacji FOTA4Climate, propagujący pragmatyczną ekologię, przy współpracy z niemieckimi organizacjami: Nuklearia, Mothers for Nuclear, oraz Stand Up For Nuclear.

Energetyka jądrowa przeżywa w wielu miejscach na świecie swój renesans.Coraz więcej państw przekonuje się, że dekarbonizacja bez atomu nie jest możliwa.

Wystąpienia

prof. James Hansen

Agata Brzezińska (FOTA4Climate)

Julia Gałosz (FOTA4Climate, Młodzieżowa Rada Klimatyczna)

Princess Mthombeni (Africa4Nuclear)

Walka Meltys vs Fossils

Zdjęcia

 

Leave a Reply