W sobotę od niemieckiego i europejskiego systemu energetycznego ostatecznie odłączono trzy ostatnie działające, w pełni sprawne elektrownie jądrowe Emsland, Isar II i Neckarwestheim II. Dostarczały one wolnej od emisji CO₂ energii elektrycznej dla ponad 10 milionów gospodarstw domowych. Oszczędzały one rocznych emisji CO₂ na poziomie 30 milionów ton CO₂ rocznie.

Niemiecki rząd wbrew ustaleniom nauki i własnemu społeczeństwu domknął proces zamknięcia wszystkich niemieckich elektrowni jądrowych o łącznej mocy ponad 20GW. Tylko w części energia ta zostanie zastąpiona przez odnawialne źródła energii. Fakty wskazują, iż Niemcy rozwijają wysokoemisyjną energię gazową i wracają do energii z węgla, w tym najbardziej szkodliwej dla klimatu, przyrody i czystości powietrza energii z węgla brunatnego.

Przeciwko wyłączaniu elektrowni od lat protestowały pragmatyczne organizacje klimatyczne z całego świata, w tym, działająca w ramach międzynarodowego zrzeszenia RePlanet polska inicjatywa FOTA4Climate.

W sobotę, 15 kwietnia naukowcy i aktywiści spotkali się przed Bramą Brandenburską w Berlinie, aby po raz ostatni wyrazić swój sprzeciw przeciw antyklimaytcznej polityki rządu RFN i podziękować za wieloletnią pracę na rzecz ludzi, klimatu i przyrody pracownikom zamykanych elektrowni oraz zapewnić, że będą wspierać zachowanie i rozwój energii jądrowej na całym świecie jako skutecznego narzędzia ograniczania rozmiarów i skutków katastrofy klimatycznej i ekologicznej.

„Musimy poważnie podejść do kwestii zmiany klimatu, na chwilę obecną nie jesteśmy do niej przygotowani. Musimy użyć do tego wszelkich dostępnych zasobów. Biomasa ludzi i masa zwierząt hodowlanych przekracza w tej chwili wielokrotnie biomasę innych zwierząt. To nasza dominacja nad przyrodą. Energia jądrowa pozwala nam na pozyskiwanie energii kiedy jest potrzebna, a jednocześnie pozwala na zachowanie przyrody. Potrzebujemy tego rozwiązania pośród innych rozwiązań kryzysu klimatycznego. Potrzebujemy odnawialnych źródeł energii, potrzebujemy atomu. Musimy żyć razem z przyrodą, a energia jądrowa pomoże nam w osiągnięciu zrównoważonej przyszłości.”
– prof. Szymon Malinowski, badacz klimatu i aktywista klimatyczny

Protest połączony był z przekazaniem listu noblistów do kanclerza Olaf Scholza, aby Niemcy wycofały się z błędnych decyzji. Jak wiele poprzednich list nie odniósł skutku.

Aktywiści zapewnili, że będą pracować na całym świecie na rzecz zachowania i rozwoju energetyki jądrowej jako skutecznego narzędzia mitygacji i adaptacji do zmian klimatu oraz oszczędzania zasobów przyrody i bioróżnorodności.

Organizatorzy zaprosili na manifestację Gretę Thunberg i niemieckie ruchy klimatyczne. Nikt nie odpowiedział na zaproszenie. Zamknięcie niemieckich elektrowni jądrowych to około miliarda dodatkowych ton CO₂ w atmosferze.

List laureatów Nagrody Nobla i czołowych naukowców: Laureaci Nagrody Nobla i czołowi naukowcy wzywają kanclerza Scholza do zaprzestania zamykania pozostałych niemieckich elektrowni jądrowych.

List dostępny jest również po niemiecku i angielsku.

Pobierz informację prasową

Leave a Reply