15 kwietnia w Berlinie przed Bramą Brandenburską, w dniu zamknięcia ostatnich trzech niemieckich elektrowni jądrowych, głos zabrał Szymon Malinowski – badacz i popularyzator wiedzy o klimacie, prof. Uniwersytetu Warszawskiego i członek Polskiej Akademii Nauk.

Po drugiej stronie bramy, działacze Greenpeace i niemieckich zielonych świętowali nad zabitym dinozaurem sukces na który pracowali latami. Sukces pozbycia się z niemieckiego i europejskiego systemu energetycznego ponad 20 GW stabilnego i czystego źródła energii. Metafora zwierząt ginących na skutek zwalczania energetyki jądrowej okazała się trafiona, ale zapewne nie tak, jak chciałby tego Greenpeace i niemieccy Zieloni. Prof. Malinowski odniósł się do niej w swoim wystąpieniu.

„Można panikować, kiedy wzrastają emisje gazów cieplarnianych, a my nie jesteśmy odpowiednio przygotowani na nadchodzące globalne ocieplenie i nadchodzącą zmianę klimatu. Lasy są wycinane, woda znika – czasem niszczy nasze ziemie. Musimy poważnie potraktować ten problem. Mamy wszelkie zasoby by redukować emisje. Potrzebujemy wszystkich możliwych źródeł energii, by odbudować środowisko. Aby przetrwać, musimy oddać ⅓ naszej planety naturze – nie ludziom. Potrzebujemy energii do życia, dla naszych domów, musimy współistnieć z przyrodą, a nie ją niszczyć. Za mną możecie zobaczyć symbol martwego zwierzęcia i triumfującego nad nim człowieka. Historia jest następująca – całkowita masa dzikich ssaków na lądzie wynosi 20 milionów ton. W oceanach – 40 milionów ton. Całkowita masa ludzi wynosi 390 milionów ton. Masa zwierząt hodowlanych to prawie 700 milionów ton. Tak wygląda nasza dominacja nad naturą. Energetyka jądrowa pozwala nam korzystać z energii, gdy jej potrzebujemy, nie niszcząc przy tym natury. Potrzebujemy tego rozwiązania, pośród naszych rozwiązań zmiany klimatu. To nie znaczy, że nie potrzebujemy odnawialnych źródeł energii – potrzebujemy wszystkiego! Musimy umożliwić sobie i przyrodzie wspólne życie. To nasza przyszłość, a energetyka jądrowa pomoże nam osiągnąć zrównoważoną przyszłość!”

– prof. Szymon Malinowski, badacz klimatu i aktywista klimatyczny

Szymon Malinowski podczas protestu przeciwko zamykaniu niemieckich elektrowni jądrowych w Berlinie, 15 kwietnia 2023

Instalacja Greenpeace metaforą niszczenia przyrody

Zabity dinozaur, zapewne wbrew intencjom autorów happeningu, okazał się dobrą metaforą niszczenia przyrody przez zwalczanie energetyki jądrowej.

Wystąpienie prof. Szymona Malinowskiego

„Mamy wszelkie zasoby by redukować emisje. Potrzebujemy wszystkich możliwych źródeł energii, by odbudować środowisko. Energetyka jądrowa pozwala nam korzystać z energii, gdy jej potrzebujemy, nie niszcząc przy tym natury. Potrzebujemy tego rozwiązania, pośród naszych rozwiązań zmiany klimatu.”

One Comment

Leave a Reply