Bruksela, piątek, 19 stycznia. W tym dniu, tuż przed przed kluczowym głosowaniem w europarlamencie, 35 laureatów nagrody Nobla oraz ponad 1000 naukowców z całej Europy wysłało do europarlamentarzystów list otwarty, wzywający do „odrzucenia ciemnoty anty-naukowego siania lęku” i zagłosowania za przyjęciem Nowych Technik Genomowych (NGT).

List ten, koordynowany przez środowiskowe organizacje pozarządowe (FOTA4Climate i WePlanet) został opublikowany kilka dni przed terminem, w którym komisja ochrony środowiska naturalnego Parlamentu Europejskiego (ENVI) ma głosować nad propozycją Komisji mającą wyłączyć NGT z restrykcyjnych ograniczeń dotyczących GMO obowiązujących w Europie.

Apel ten podpisały pionierska biochemiczka, prof. Emmanuelle Charpentier oraz mikrobiolożka prof. Jennifer Doudna, które w 2020 razem otrzymały nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za przełomowe odkrycie CRISPR-Cas9 – techniki edycji genów leżącą u podstawy debaty nad NGT. Jest ona szeroko uznawana za jedno z najbardziej przełomowych odkryć w historii biologii. Inni sygnatariusze obejmują znanych na całym świecie autorów Stevena Pinkera oraz Petera Singera.

Współodkrywczynie CRISPR-Cas9 Emmanuelle Charpentier i Jennifer Doudna oraz znani autorzy Steven Pinker i Peter Singer z ponad 1,000 sygnatariuszy wzywają do zalegalizowania wykorzystania NGT w Europie.

Według sygnatariuszy, wykorzystanie techniki CRISPR-Cas9 w uprawie roślin ma potencjał do dramatycznego zmniejszenia wykorzystania pestycydów i nawozów w rolnictwie, zwiększając jednocześnie bezpieczeństwo żywnościowe przez utworzenie odmian roślin odpornych na zmiany klimatyczne.

„NGT mogą znacząco zwiększyć potencjał zrównoważonego rolnictwa, poprawić bezpieczeństwo żywnościowe oraz innowacyjność rozwiązań medycznych” twierdzą sygnatariusze, „W związku z tym zachęcamy Państwa do współpracy z przeważającą większością rolników i autentycznych ekspertów zamiast z anty-naukowymi lobbystami w brukselskiej bańce. Błagamy o zagłosowanie za dopuszczeniem NGT.”

Jeżeli Europie nie uda się odblokowanie potencjału NGT, będzie oznaczać to znaczący koszt alternatywny, stwierdzają sygnatariusze i „może kosztować gospodarkę europejską 300 miliardów euro rocznie w ‚utraconych korzyściach’ w wielu różnych sektorach gospodarki.” [1]

„Sianie anty-naukowe lęki” – aktywiści w Brukseli protestują przeciwko Nowym Technikom Genomowym.

Wszystkie oczy są teraz zwrócone na głosowanie w komisji ENVI Committee, zaplanowane na 24. stycznia. Jeżeli komitet zatwierdzi propozycję, to można się spodziewać głosowania podczas sesji plenarnej parlamentu w Strasburgu w dniu 5. lutego. Tego dnia dziesiątki aktywistów z międzynarodowej sieci WePlanet – w tym młodzi naukowcy i rolnicy – będą demonstrować pod parlamentem, wyrażając swoje poparcie dla NGT.

Dr Hidde Boersma, holenderski mikrobiolog koordynujący wysyłkę listu stwierdził: „Głosowanie nad NGT to wielki moment dla Parlamentu Europejskiego. Czy zaakceptuje racjonalność i optymizm, czy też podda się anty-naukowym lękom niedoinformowanej mniejszości? Dziś, bardziej niż kiedykolwiek, nadeszła pora na zaakceptowanie optymizmu reprezentowanego przez młodych naukowców i rolników Europy.”

Pełna treść listu wraz z listą sygnatariuszy

O organizacji WePlanet

WePlanet (dawniej RePlanet) to nowa globalna organizacja pozarządowa finansowana przez darowizny charytatywne. Jej aktywiści są obecni w 15 różnych krajach Europy, Afryki i regionu Azji-Pacyfiku. Zjednoczona w ramach nowej filozofii eko-humanizmu, WePlanet jako jedyna spośród NGO środowiskowych promuje zastosowanie technologii takich jak zaawansowana energetyka jądrowa, rolnictwo komórkowe oraz edytowanie genów. Jej celem jest ponowne przywrócenie 50%-75% obszaru Europy dzikiej naturze, zastąpienie hodowli zwierząt technologiami białek alternatywnych, ochłodzenie klimatu i zapewnienie obfitości energii na Globalnym Południu.

Przypisy

1. New report details the €3 trillion cost of Europe saying ‘no to science’ on gene editing, Alliance for Science

Leave a Reply