Europa, wtorek, 6 lutego. Ponad 1000 naukowców z 14 europejskich krajów zorganizowało bezprecedensowe demonstracje na całym kontynencie, wzywając europosłów do poparcia Nowych Technik Genomowych (NGT) przed jutrzejszym głosowaniem w Parlamencie Europejskim.

Technologia edycji genów, jak twierdzą demonstranci z 29 europejskich uniwersytetów, pozwoli stworzyć uprawy, które zużywają mniej pestycydów, są bardziej odporne na choroby i bardziej odporne na zmiany klimatu – ale tylko wtedy, gdy naukowcy i hodowcy roślin będą mogli z nich korzystać poza laboratorium.

Rzadki przejaw aktywizmu ze strony społeczności naukowej nastąpił po tym, jak 37 laureatów Nagrody Nobla i ponad 1500 naukowców napisało w zeszłym miesiącu do posłów Parlamentu Europejskiego, wzywając ich do „odrzucenia mroku antynaukowego podsycania strachu” w obliczu zaciekłej kampanii prowadzonej przez aktywistów anty-GMO.

Stosowanie NGT w rolnictwie jest obecnie de facto nielegalne w UE. Ponad 1000 naukowców wyszło na ulice, aby wezwać do zmiany tego stanu rzeczy.

Stosowanie NGT w rolnictwie jest obecnie de facto nielegalne w UE. Ponad 1000 naukowców wyszło na ulice, aby wezwać do zmiany tego stanu rzeczy. Zdjęcie: WePlanet

„Zasadniczo chodzi o to, czy Europa ufa naukowcom, czy nie” – mówi dr Hidde Boersma, holenderski mikrobiolog i rzecznik WePlanet, który koordynował kampanię. „Społeczność naukowa jest w przeważającej mierze zjednoczona we wspieraniu NGT i jest gotowa do ich wykorzystania w celu radykalnego zmniejszenia stosowania pestycydów, stworzenia wydajnych upraw o wysokiej wydajności i odblokowania miliardów euro na rozwój. Nadszedł czas, aby odrzucić przesądy i uwierzyć w młodych europejskich naukowców”.

Trzymając transparenty z napisami „Wspieraj naukę, wspieraj NGT!” i „Daj szansę genom!”, wzięło w nim udział łącznie 1 002 profesorów i badaczy z 29 uniwersytetów. Pełną listę uczestniczących uniwersytetów można znaleźć tutaj. Aby zmienić wynik głosowania na korzyść NGT, uczestnicy oznaczali niezdecydowanych posłów do PE na X (wcześniej Twitter), i przez cały dzień prowadzili masową kampanię wysyłania e-maili do lokalnych posłów do PE.

W akcji wzięło udział 1 002 naukowców z 29 uniwersytetów w 14 krajach europejskich.

W akcji wzięło udział 1 002 naukowców z 29 uniwersytetów w 14 krajach europejskich. Zdjęcia: WePlanet

Akcja była koordynowana przez WePlanet, międzynarodową ekohumanistyczną organizację pozarządową, która prowadzi również kampanie na rzecz energii jądrowej, rolnictwa komórkowego i rewildingu dużych obszarów Europy.

Joel Scott-Halkes, dyrektor ds. kampanii w WePlanet, powiedział: „Byliśmy zdumieni demonstracją poparcia dla NGT ze strony społeczności naukowej. Ponad 1000 naukowców z 14 krajów podejmujących skoordynowane działania jednego dnia to historyczny dowód zaangażowania naukowców w budowanie bardziej zrównoważonej przyszłości. Miejmy nadzieję, że posłowie do PE podzielą to zaangażowanie podczas jutrzejszego głosowania!”

Dowiedz się więcej

  • Najważniejszą spośród nowych technik genomowych jest CRISPR/Cas9, znana również jako „genetyczne nożyczki”. W przeciwieństwie do tradycyjnych GMO, technika ta nie wprowadza DNA z innych organizmów, a zamiast tego zmienia część własnego genomu organizmu w celu uzyskania pożądanych cech.
  • Głosowanie odbędzie się na sesji plenarnej w Strasburgu 7 lutego, z debatą po południu 6 lutego. Rozpatrywana będzie propozycja Komisji Europejskiej dotycząca złagodzenia przepisów dotyczących NGT. Podobne przepisy zostały przyjęte w Wielkiej Brytanii po Brexicie, czyniąc NGT legalnymi w tym kraju.
  • List otwarty podpisany przez 37 laureatów nagrody Nobla i ponad 1500 naukowców można przeczytać w całości tutaj.
  • Niedawny raport wykazał, że odrzucenie nowych technik genomicznych w Europie może nas kosztować nawet 3 biliony w utraconych korzyściach ekonomicznych.

Leave a Reply